Korodovaná pokožka a praskliny

Príznaky a spôsob starostlivosti o zrohovatenú pokožku a praskliny

Zhrdzavená koža a praskliny sa tvoria ako ochranné opatrenie kože proti silnému namáhaniu (tlaku alebo treniu). V dôsledku neustáleho namáhania rúk a nôh sa na pľuzgieroch (mozoľoch) zvyčajne vytvára hrubšia vrstva žltkastej kože. Táto vrstva kože je vnímaná ako neestetická a po určitom čase môžu tieto oblasti spôsobovať čoraz väčšiu bolesť.

Nosenie tesnej obuvi a dlhodobé státie napomáha tvorbe zrohovatenej kože. Zrohovatenou kožou trpia pracovníci v manuálnych profesiách a športovci.

Pacienti, ktorí trpia nesprávnym postavením nôh, napríklad pozdĺžne alebo priečne plochými nohami, sú obzvlášť náchylní na tvorbu zrohovatenej kože, pretože nedávajú nohy do normálnej polohy. Najznámejšou formou zrohovatenej kože sú otlaky.

 

Príčiny a vznik skorodovanej kože a trhlín

Korodovaná pokožka sa zvyčajne vyskytuje na tých častiach tela, ktoré sú vystavené trvalému namáhaniu, teda takmer na rukách a nohách. Neustály tlak spôsobuje zmeny vo vrchnej vrstve kože: zdravé kožné bunky sa menia na odumreté a strácajú všetku pružnosť. To spôsobuje opuchnutie a zrohovatenie kože. Ak sa rôzne formy a prejavy zrohovatenej kože dôsledne neliečia, objavia sa sprievodné javy, ako sú vredy, bolesť a otlaky.

 

Správna starostlivosť o skorodovanú pokožku a praskliny

Malé mozoľnaté miesta často zmiznú po úplnom ustúpení podráždenia samé od seba. Bez primeranej starostlivosti to však môže trvať mnoho týždňov. V tomto štádiu ešte nie je bezpodmienečne nutné vyhľadať odborníka, ale na druhej strane si pri liečbe odborníkom môžete byť istí, že sa vám dostáva správnej starostlivosti.

 

Rôzne formy zrohovatenej kože

Termín zrohovatená koža v medicíne možno rozdeliť do troch rôznych kategórií: hyperkeratóza, kalozity (mozole) a ragády.

Hyperkeratóza a kalozity

Hyperkeratóza je opuch zrohovatenej vrstvy. Kalozity - kožné mozole, t. j. zhrubnutie vonkajšej vrstvy kože, epidermy, bez postihnutia hlbšej vrstvy kože. Tieto formy zrohovatenej kože majú väčšinou genetický pôvod a sú spôsobené záťažou príslušných častí tela. Pri tejto forme by sa mala pokožka pravidelne vyrovnávať a ošetrovať prípravkami s obsahom močoviny a lipidov.

Ragády alebo praskliny

Ragády sú praskliny. Sú to nerovnomerne veľké trhliny v koži rôzneho pôvodu. Tieto trhliny sú zvyčajne úzke a štrbinovité a môžu sa objaviť vo všetkých vrstvách kože. Zvyčajne sa vyskytujú v oblastiach, kde je koža postihnutá keratinizáciou. Môžu mať rôzne prejavy, ktoré súčasne opúchajú a krvácajú. Zvyčajne vznikajú v oblasti päty, kde môžu byť v dôsledku každodenného stresu veľmi bolestivé.

Pri tejto forme ochorenia by sa mali príčiny v každom prípade odstrániť, aby sa znovu neobjavili. Zároveň by sa mala noha liečiť prípravkom Allpresan znižujúcim potenie a primerane vetrať.

 

© Copyright 2024 - Akékoľvek použitie obsahu stránok vrátane prevzatia, šírenia či ďalšieho sprístupnenia textov, fotografií je bez písomného súhlasu prevádzkovateľa týchto stránok prísne zakázané.