Podľa odhadov trpí plesňami nôh každý tretí človek a tento pomer sa zvyšuje s vekom. Muži častejšie trpia plesňovými ochoreniami nôh ako ženy.
Hubové ochorenie nôh sa zvyčajne začína silným a úporným svrbením medzi prstami a je takmer neviditeľné. Neskôr koža na postihnutých miestach sčervená a olupuje sa, zvyčajne v oblastiach medzi prstami. Okraj infikovanej oblasti postupne tmavne a tvoria sa malé vriedky a pľuzgiere.
Pri pokročilej plesňovej infekcii sa šupiny kože odlupujú. Pod nimi sa objaví červené, podráždené tkanivo a koža vyzerá ako nasiaknutá. Vytvárajú sa malé praskliny, ktoré spôsobujú bolesť. Tieto praskliny môžu byť po celom chodidle.
Zvláštna forma pľuzgierov sa môže vytvoriť na chodidle alebo na nárte. Prejavuje sa jemnými, suchými šupinkami na zapálenej koži. Aj tu sa môžu časom na hrubých zrohovatených vrstvách vytvoriť bolestivé praskliny.
Pri väčšine plesňových ochorení nôh sú za infekciu zodpovedné vláknité huby, ale k infekcii môžu viesť aj druhy húb, ako sú kvasinky alebo plesne, najmä na chodidlách a nechtoch.
Tieto huby majú rôzne mechanizmy, ako sa zahniezdiť v koži a cielene poškodiť ochranný obal kože, aby sa pevne uchytili na kožných bunkách. Ak je teda koža poškodená a imunitný systém oslabený, huby môžu preniknúť do rohovej vrstvy.
Liečba plesní nôh sa riadi rozsahom plesňovej infekcie. V počiatočných štádiách zvyčajne postačuje vonkajšia liečba. V prípade ďalšieho šírenia by sa mala začať aj vnútorná liečba proti hubovému ochoreniu.
U ľudí trpiacich suchou pokožkou by sa na liečbu mali používať krémy a pleťové vody, pretože majú dodatočný ošetrujúci účinok. Tí, ktorí sa chcú vyhnúť priamemu kontaktu s chorou pokožkou, môžu použiť sprej.
Hubová infekcia sa môže rýchlo šíriť, preto je potrebná rýchla liečba. Aj po úspešnej liečbe je potrebné sa o náchylné miesta starať a ošetrovať ich, aby sa zabránilo návratu plesne nôh. Práve pre tento prípad sme pripravili prípravky na starostlivosť. Hoci nie je možné úplne sa vyhnúť plesni nôh, správnou starostlivosťou je možné nohy chrániť.
Plesň nechtov na nohách je polochronická plesňová infekcia v priestoroch medzi prstami na nohách, na chodidlách a v niektorých prípadoch aj na prstoch. Ak huba napadne navyše aj nechty, hovoríme o plesni nechtov.
Náchylnosť na plesňové infekcie sa zvyšuje aj s vekom. Bez ohľadu na vek však majú niektorí ľudia vyššie riziko, že budú postihnutí plesňou nôh. Medzi týchto ľudí patria tí, ktorí
Športovci sú tiež jednou zo skupín, ktoré prichádzajú do kontaktu s inými potenciálnymi prenášačmi rýchlejšie, pretože majú spoločné sprchy a šatne. Takmer 70 % diabetikov trpí plesňovým ochorením nôh, pretože zle liečený diabetes mellitus často spôsobuje zhoršený prietok krvi do nôh.
Ľudia náchylní na plesňové ochorenia nôh by mali dodržiavať tieto preventívne opatrenia:
V prípade cukrovky: vždy dodržiavajte liečbu a dávajte pozor na hodnoty cukru v krvi.