Už v tele matky začína pokožka plniť ochrannú funkciu. Koža je tu päťkrát tenšia ako u dospelého človeka. Rôzne oblasti kože sa počas života vyvíjajú odlišne. Napríklad koža zhrubne a stvrdne.
Pokožka bábätka je dôvodom na hladenie, hladenie a maznanie. Je približne o polovicu menšia ako u dospelého človeka. Je to viditeľné najmä na chodidlách. Bábätká, ktoré ešte nechodia, majú zamatové chodidlá, ale keď začnú chodiť, chodidlá zhnednú. Detská pokožka obsahuje veľké množstvo hnedého tuku, ktorý okrem iného slúži na produkciu tepla a postupne sa nahrádza bielym tukom. Koža predstavuje veľkú plochu v porovnaní s objemom tela, preto dochádza k pomerne veľkému odvodu tepla cez kožu, najmä pri plávaní.
Na začiatku pohlavnej zrelosti sa pokožka mení na mastnú/vlhkú. Množstvo mužských hormónov (napr. testosterónu) sa zvyšuje - dokonca aj u žien. To vedie k zvýšenej produkcii kožného mazu a potu a k precitlivenosti mazových žliaz/folikulov. To opäť mení zloženie produkovaného mazu a zvyšuje pravdepodobnosť znečistenia pokožky. Známym dôsledkom je komedóm (komedo = upchatý folikul). K uzavretiu komedo dochádza kornifikovaným materiálom. Niektoré bakteriálne enzýmy môžu poškodiť steny folikulu. To môže viesť k prasknutiu, preniknutiu obsahu komedo do spojivového tkaniva a následne k zápalovému akné. Preto sa neodporúča "stláčať" komedo. Keď sú elastické vlákna spojivového tkaniva porušené, telo ich nemôže obnoviť ani opraviť. Folikuly/póry zostanú zväčšené (pokožka s veľkými pórmi). K tomu dochádza najmä v oblastiach s veľkým množstvom mazových žliaz, t. j. na tvári, hornej časti hrudníka a chrbte.
Koža dospelých jedincov je zvyčajne zamatovo jemná, s malými pórmi, napnutá (kvôli uzavretým kĺbom), ružová (dobre prekrvená vďaka malým kapiláram), nie príliš mastná a nie príliš suchá. Avšak aj "normálna" pokožka si vyžaduje starostlivosť na udržanie tohto stavu. Napríklad pocit pnutia po umytí svedčí skôr o suchšej pokožke. Ak sa pleť začne počas dňa lesknúť, svedčí to o mastnejšej pleti. Pritom jednotlivé zóny sa môžu líšiť (napr. T-zóna na tvári).
Koža starších ľudí môže byť problematická. Ochranná funkcia rohovej vrstvy je často oslabená, čo vedie k zvýšenej transepidermálnej strate vody. Môže dôjsť aj k zmenám v zložení hydrolipidického filmu kože, čo vedie k zníženej schopnosti viazať vodu. Povrch kože je náchylný na tvorbu drsných miest, šupín a prasklín. Prekrvenie je pomerne nepravidelné a môže sa vyskytnúť opakovaný zápal. Koža je veľmi citlivá a zväčšuje sa v dôsledku tvorby vrások a záhybov. Produkcia potu a kožného mazu je znížená, rohovatenie je pomalšie a neúplné. Tvorí sa menej lipidov rohovej vrstvy, kolagénu, elastínu a ciev. Znižuje sa činnosť mazových žliaz, vrstvy kože sa stenčujú.
Pre špeciálne potreby staršej pleti vyvinula spoločnosť Allpresan Skincair rad PRO AGE. Vysokokvalitné prírodné účinné látky na báze granátového jablka zabezpečujú pružný a deaktivovaný vzhľad pleti. Penivé krémy s vysokokvalitným olejom z granátového jablka a kyselinou hyalurónovou chránia pleť pred škodlivými vonkajšími vplyvmi, zabraňujú strate vlhkosti a podporujú regeneráciu buniek.